SA Corona Virus Online Portal Logo
Emergency Hotline: 0800 029 999
WhatsApp Support Line: 0600-123456

Michelin Enduro World TT Challenge Results Page

Mountain Madalas – 28th November – TBA
28th Nov 2020
Michelin Enduro World Time Trial Challenge!
27th Jun 2020

 Michelin Enduro World Time Trial Results         

Round 2 – Wolwekloof Enduro Track

TT Challenge Wolwekloof – Leader Board – as of 12th August

Rank Name Date Speed Time Class
1 Heinrich Aust 7-Aug-20 29.6km/h 28:03:00 Pro-Elite
2 Armand Fourie 10-Aug-20 27.8km/h 29:53:00 High School
3 Francois du Toit 10-Aug-20 27.6km/h 30:02:00 Senior Pro
4 Ronald Venter 5-Aug-20 27.2km/h 30:30:00 Senior Pro
5 Geoff Patterson 10-Aug-20 27.1km/h 30:38:00 Senior Pro
6 Iwan Roux 8-Aug-20 26.6km/h 31:12:00 Senior Pro
7 Luciano Greyling 10-Aug-20 26.4km/h 31:23:00 Senior Pro
8 Pieter Holl 6-Aug-20 26.4km/h 31:28:00 Masters
9 Izak van Niekerk 8-Aug-20 24.4km/h 33:57:00 Silver A
10 Richard Venter 31-Jul-20 24.3km/h 34:06:00 Silver A
11 Jukka Holl 1-Aug-20 24.1km/h 34:27:00 Silver B
12 Jan Ehlers 8-Aug-20 23.8km/h 34:48:00 Pro-B
13 Jonathan Edwards 8-Aug-20 22.6km/h 36:45:00 Silver A
14 Peter Rapoza 1-Aug-20 21.9km/h 37:50:00 Pro-B
15 Marc Newman 10-Aug-20 21.2km/h 39:10:00 Club
16 Andre Mostert 8-Aug-20 21.0km/h 39:29:00 Senior Pro
17 Paul Bothma 1-Aug-20 20.6km/h 40:11:00 Masters
18 Jaco Jansen 10-Aug-20 20.4km/h 40:42:00 Silver A
19 Tony Dolata 1-Aug-20 20.2km/h 41:09:00 Masters
20 Willem Ehlers 8-Aug-20 20.0km/h 41:35:00 Pro-B
21 Donn Landbrooke 10-Aug-20 19.8km/h 41:56:00 Club
22 Richard Niyaki 1-Aug-20 19.7km/h 42:11:00 Silver B
23 Cobus Bester 6-Aug-20 19.5km/h 42:38:00 Pro-mini
24 Marc Ansley 9-Aug-20 18.2km/h 45:28:00 Senior Pro
25 Eric VanSciver 8-Aug-20 18.1km/h 45:49:00 Silver B
26 rudi pieters 9-Aug-20 17.9km/h 46:21:00 Club
27 William Allison 8-Aug-20 17.3km/h 47:57:00 Masters
28 Warrick Smook 10-Aug-20 17.2km/h 48:18:00 Club
29 Dave Horn 8-Aug-20 17.2km/h 48:21:00 Masters
30 Stef Bester 6-Aug-20 16.8km/h 49:28:00 Masters
31 Kieran Hedley 9-Aug-20 16.3km/h 50:58:00 Club
32 Catherine Mostert 8-Aug-20 16.3km/h 51:01:00 Ladies A
33 Ahaun Yarr 8-Aug-20 15.8km/h 52:21:00 Masters
34 Brett De Vere Plommer 9-Aug-20 15.7km/h 53:00:00 Silver B
35 George Rootman 10-Aug-20 15.0km/h 55:20:00 Club
36 Anru Mostert 8-Aug-20 15.0km/h 55:21:00 Pro-Mini
37 Bernard Lammerding 1-Aug-20 14.8km/h 55:55:00 Pro-Mini
38 Ryan Wilson 1-Aug-20 14.6km/h 56:40:00 Silver B
39 BC Greyling 1-Aug-20 12.2km/h 1:07:50 Club
40 Constant Naude 3-Aug-20 11.8km/h 1:10:21 Club
41 Hellmut Wurth 8-Aug-20 11.5km/h 1:12:05 Club
42 Hano Van Der Spuy 3-Aug-20 10.6km/h 1:18:23 Club
43 Allan Fransolet 10-Aug-20 7.6km/h 1:48:28 Club

Junior Leader Board

Rank Name Date Speed Time Class
1 GJ Coetzee 6-Aug-20 19.0km/h 7:08 Jnr 65cc

TT Challenge Wolwekloof Results – Per Class – as of 12th August

Rank Name Date Speed Time Class
1 Heinrich Aust 7-Aug-20 29.6km/h 28:03:00 Pro-Elite
Rank Name Date Speed Time Class
1 Jan Ehlers 8-Aug-20 23.8km/h 34:48:00 Pro-B
2 Peter Rapoza 1-Aug-20 21.9km/h 37:50:00 Pro-B
3 Willem Ehlers 8-Aug-20 20.0km/h 41:35:00 Pro-B
Rank Name Date Speed Time Class
1 Francois du Toit 10-Aug-20 27.6km/h 30:02:00 Senior Pro
2 Ronald Venter 5-Aug-20 27.2km/h 30:30:00 Senior Pro
3 Geoff Patterson 10-Aug-20 27.1km/h 30:38:00 Senior Pro
4 Iwan Roux 8-Aug-20 26.6km/h 31:12:00 Senior Pro
5 Luciano Greyling 10-Aug-20 26.4km/h 31:23:00 Senior Pro
6 Andre Mostert 8-Aug-20 21.0km/h 39:29:00 Senior Pro
7 Marc Ansley 9-Aug-20 18.2km/h 45:28:00 Senior Pro
Rank Name Date Speed Time Class
1 Pieter Holl 6-Aug-20 26.4km/h 31:28:00 Masters
2 Paul Bothma 1-Aug-20 20.6km/h 40:11:00 Masters
3 Tony Dolata 1-Aug-20 20.2km/h 41:09:00 Masters
4 William Allison 8-Aug-20 17.3km/h 47:57:00 Masters
5 Dave Horn 8-Aug-20 17.2km/h 48:21:00 Masters
6 Stef Bester 6-Aug-20 16.8km/h 49:28:00 Masters
7 Ahaun Yarr 8-Aug-20 15.8km/h 52:21:00 Masters
Rank Name Date Speed Time Class
1 Armand Fourie 10-Aug-20 27.8km/h 29:53:00 High School
Rank Name Date Speed Time Class
1 Izak van Niekerk 8-Aug-20 24.4km/h 33:57:00 Silver A
2 Richard Venter 31-Jul-20 24.3km/h 34:06:00 Silver A
3 Jonathan Edwards 8-Aug-20 22.6km/h 36:45:00 Silver A
4 Jaco Jansen 10-Aug-20 20.4km/h 40:42:00 Silver A
Rank Name Date Speed Time Class
1 Jukka Holl 1-Aug-20 24.1km/h 34:27:00 Silver B
2 Richard Niyaki 1-Aug-20 19.7km/h 42:11:00 Silver B
3 Eric VanSciver 8-Aug-20 18.1km/h 45:49:00 Silver B
4 Brett De Vere Plommer 9-Aug-20 15.7km/h 53:00:00 Silver B
5 Ryan Wilson 1-Aug-20 14.6km/h 56:40:00 Silver B
Rank Name Date Speed Time Class
1 Marc Newman 10-Aug-20 21.2km/h 39:10:00 Club
2 Donn Landbrooke 10-Aug-20 19.8km/h 41:56:00 Club
3 rudi pieters 9-Aug-20 17.9km/h 46:21:00 Club
4 Warrick Smook 10-Aug-20 17.2km/h 48:18:00 Club
5 Kieran Hedley 9-Aug-20 16.3km/h 50:58:00 Club
6 George Rootman 10-Aug-20 15.0km/h 55:20:00 Club
7 BC Greyling 1-Aug-20 12.2km/h 1:07:50 Club
8 Constant Naude 3-Aug-20 11.8km/h 1:10:21 Club
9 Hellmut Wurth 8-Aug-20 11.5km/h 1:12:05 Club
10 Hano Van Der Spuy 3-Aug-20 10.6km/h 1:18:23 Club
11 Allan Fransolet 10-Aug-20 7.6km/h 1:48:28 Club
Rank Name Date Speed Time Class
1 Cobus Bester 6-Aug-20 19.5km/h 42:38:00 Pro-Mini
2 Anru Mostert 8-Aug-20 15.0km/h 55:21:00 Pro-Mini
3 Bernard Lammerding 1-Aug-20 14.8km/h 55:55:00 Pro-Mini
Rank Name Date Speed Time Class
1 Catherine Mostert 8-Aug-20 16.3km/h 51:01:00 Ladies A
Junior Results
Rank Name Date Speed Time Class
1 GJ Coetzee 6-Aug-20 19.0km/h 7:08 Jnr 65cc